Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zdena Studenková: Nie je nič horšie ako žena, ktorá na seba zabudne

november 22, 2022 - 07:00
Madam, ktorá nestarne. Vie sa rovnako dobre a s noblesou obracať na javisku, aj v kuchyni. Svojou treťou kuchárskou knihou Aj varenie je umenie pozýva čitateľov do sveta v ktorom sa cíti ako ryba vo vode. Herečka Zdena Studenková.
Foto: 
IKAR

Hovoríte o sebe, že ste naozaj dobrá kuchárka, súvisí to podľa vás s génmi?Určite. Prečo sú deti lekárov lekári a deti hercov hercami? Myslím si, že je aj dôležité, aby sa ľudia v detstve chytali vecí, ktoré im zostanú vryté v pamäti. Moja babička mi doslova varila „á la carte“, zakričala na mňa z okna, že čo si prajem a ja som si diktovala (úsmev). 

Váš dlhoročný partner Braňo Kostka je rovnako činný v kuchyni?

Keď som poslala Branka nakúpiť, musela som mu nakresliť aj mapku predajne a uličku, ktorou sa vydá a v poradí napísané potraviny. A predstavte si - i tak prišiel domov a oznámil mi, že rajčiny v konzerve neexistujú. Musím povedať, že Braňo je výborný stravník, u nás sa jedlo nevyhadzuje. Mal by mať 200 kg podľa tohto (smiech). Ale netreba zjesť celý plech..

V knihe už na začiatku prezrádzate, že sú isté suroviny, ktorým sa vyhýbate. Medzi prvými spomínate želatínu. 

Tá mi úplne pije nervy. Aj huspeninu. 

A vraj ste závislá od nakupovania..

Som. Neviem si predstaviť, že som doma a chýba mi k tomu správna ingrediencia. V pivnici mám obrovskú mrazničku. Vtipné bolo aj keď ku mne prišla moja mama a nemala som maďarskú salámu, zhodnotila situáciu slovami: Veď ty tu nič nemáš na jedenie! Ešte si pamätám aj ako komentovala, keď som nejaké jedlo vyhodila, boli to slová: „Vojnu na vás!“

Aké všetky druhy receptov môže čitateľ v knihe nájsť?

Som človek, ktorý rád objavuje a inovuje. Je tam 240 rôznych receptov, naozaj od výmyslu sveta,  prevzatých aj vlastných. Ak ma niečo zaujme, snažím sa to nájsť potom aj na internete, hľadám a skúšam vo svojej kuchyni. Spravím si rešerš, pridám svoje know-how a je hotovo. 

V knihe sú aj krásne fotografie..

Zúčastnili sa na nich grafička Sonička Michaľáková, ktorá má spoločný ateliér s fantastickým kostýmovým výtvarníkom Borisom Hanečkom a výborný fotograf Jakub Klimo z ktorého otcom som študovala na umeleckej priemyslovke fotografiu. Je to absolútne talentovaný fotograf. Sonička zase povedala, že to všetko zabezpečí a zaplatí, požičala nám na to svoj nádherný byt v Bratislave. Doslova sme sa na tom fotení bavili, verím, že je to tam cítiť. Strávili sme spolu krásny čas. Druhú receptovú časť krásne nafotil Dušan Křístek. Mne sa hrozne páčia, naozaj. Bude to taká moja podpisová karta. 

Spomínate si na svoj prvý kuchársky počin? Ako dopadol?

Mala som asi 9 rokov, dala som piecť bublaninu a šla som sa s kamarátmi bicyklovať. Tam som si na to zrazu spomenula, vbehla som nazad do bytu, otvorila som rúru a náš kocúr Muro tam chcel vliezť. Vyvalil sa na neho čierny dym, zľakol sa a vrátil sa až o tri dni. Bol z toho veľmi zdevastovaný.

V knihe nostalgicky spomínate aj za časmi televíznych pondelkov spojených s kvalitnými inscenáciami. 

Dnes je roztočených asi dvadsať seriálov v rôznych televíziách, ale nie je pri nich čas na tvorbu a na rast hereckých osobností. Nevenujú sa dostatočne príprave, my sme mávali na každú inscenáciu tri týždne skúšok. Mali sme absolútnu znalosť textu, analýzu charakterov, prostredia, celá koncepcia mala hlavu aj pätu. A najmä sme na to mali čas. 

Momentálne vás môžeme vidieť aj v predstavení Shirley Valentine s podtitulom žena, ktorá to dokázala. Je to monodráma. Je to bravúrne vyrozprávaný príbeh ženy, ktorá dlhé roky žije v manželstve, z ktorého sa už dávno vytratila iskra a deti sa vydali vlastnou cestou..

Mám tu hru veľmi rada. Mala som ju roky vzadu v hlave, hráme to v L+S, Branko je producentom tohto projektu. Režíruje ju Michal Vajdička a je to hra založená na interakcii s divákmi. Akurát bol problém, že Michal je tzv. Poker face. Vôbec som nevedela čo si myslí (smiech). Zatiaľ sú na hru výborné ohlasy, z čoho sa nesmierne teším. Veľa našich žien na seba zabúda, nerobte to dámy! Nie je nič horšie ako žena, ktorá na seba zabudne, deti vyrastú, manželstvo je zotrvačnosť a žena nevie čo so sebou. 

Práve v posledných dňoch spoločnosťou zarezonoval odchod českej režisérky Marie Poledňákovej s ktorou vás spája kultový film S tebou mne baví svet. Váš herecký partner je tam Julo Satinský. 

Bývali sme spolu v jednom hoteli, kamarátili sme sa spolu dlho pred týmto filmom. Julo ma volal vajce 2, pričom vajce 1 bola jeho manželka. Bol to skvostný človek a bola som s ním veľmi šťastná. Matýsek bol od slobodnej mamičky, veľmi praktickej ženy a nechcel plakať. Museli sme ho štipkať, aby vôbec zaplakal. 

S láskou spomínate aj na ďalšieho hereckého kolegu Jiřího Korna.

Celú jednu noc sme spolu točili jednu scénu v Prahe, od ôsmej hodine večer do šiestej rána. Všade zatemnené okná, zafajčené. Bola som veľmi unavená, dala som si kávu, prišiel ku mne Jirko a hovorí mi: „Zdeno, jak si múžeš vubec v tehle satech sednout a pit kafe? Vzdyt jse polijes! Uz pak nenatočíme ani metr, copak tihle lidi?“ Vtedy som sa naučila čo je profesionalita. Dnes som ja tá sekera, keď vidím mladé kolegyne ako si v historických šatách v zákulisí kade tade posedávajú. A nevedia v nich chodiť. Garderóbierky sa potom trápia hodiny s čistením.. 

- - Inzercia - -